Ubezpieczenie na życie - czy warto?

 

Jesteście na etapie kredytu hipotecznego i stoicie przed wyborem czy warto zakupić ubezpieczenie na życie? A może lepiej kredyt hipoteczny bez takiego ubezpieczenia?

 

Gdy przeanalizujemy całą transakcję pod kontem finansowym z mojego doświadczenia i ofert dla moich klientów w większości sytuacji jak najbardziej warto i jest to opłacalne.

 

Ubezpieczenie na życie obniża marżę banku w całym okresie kredytowania, a wymóg posiadania takiego ubezpieczenia to minimum 36 miesięcy jak w przypadku ING Bank Śląski S.A. składka płacona miesięcznie od kwoty pozostałej do spłaty. Gdyby przyjąć kwotę kredytu 100 000zł to składka miesięczna wynosi 35zł(pierwsza składka maleje z każdym miesiącem) dla 36 miesięcy(bez zmniejszania wartości początkowej) jest to 1260zł. Marża przez cały okres kredytowania 1,9%. Wtedy klient nie płaci prowizji. Gdyby jednak nie chciał skorzystać z takiego ubezpieczenia koszt prowizji wynosi 1900zł dla 100 000zł, a marża wzrasta do poziomu 2,5%

 

Gdy porównujemy oferty innych banków, gdzie obowiązek ubezpieczenia jest wymagany w całym okresie, należy porównać zakres ubezpieczenia, koszt polisy w banku z kosztami polis dostępnych na rynku.

 

Trzeba również pamiętać, że w razie rezygnacji z ubezpieczenia na życie przed terminem np. 36 miesięcy w ING Bank Śląski S.A. bank podniesie marżę co w praktyce oznacza spadek atrakcyjności oferty i zwiększenie kosztu całego kredytu.

Copyright © 2024 Finance Pawłowski. Wszelkie prawa zastrzeżone. [design by GreenMouse]