Dom czy mieszkanie?

Większość osób planujących inwestycje mieszkaniowe staje przed dylematem: kupno mieszkania w bloku czy dom jednorodzinny. Wybór należy dokładnie przemyśleć kierując się własnymi preferencjami oraz rozważając wady i zalety.

Wydatki

DOM


W przypadku domu jednorodzinnego musimy pomyśleć nad ogrzewaniem – gaz, prąd, a może kocioł z podajnikiem? Warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznych, które na pewno zmniejszą lub zredukują do minimum opłaty za prąd. Czy na działce, której planujesz budowę jest woda? Czy będzie woda ze studni (ryzyko skażenia lub braku wody, gdy będzie gorące lato i sucha jesień)? A może studnia głębinowa? Na etapie budowy domu lub zakupu gotowego domu warto pomyśleć jakie rozwiązania można wprowadzić, aby koszty ograniczyć. Wywóz śmieci – trzeba przygotować śmieci do odbioru w wyznaczone dni. Kanalizacja, jeśli jest - super, jeśli nie - szambo – wywóz co miesiąc lub jeśli jest taka możliwość przydomowa oczyszczalnia ścieków. Przegląd instalacji kominowych raz w roku.

MIESZKANIE

Koszty ogrzewania rozłożone są ratalnie na cały rok w comiesięcznym czynszu. Nie mamy wpływu na rodzaj ogrzewania, ponieważ mamy ograniczenia związane z budynkiem; po drugie należymy do wspólnoty i nie możemy się tak po prostu odciąć od innych. Nie trzeba martwić się o remonty budynku np. naprawianie dachu, czyszczenie rynien, wykonywania okresowych przeglądów instalacji. W koszty czynszu wchodzą również opłaty m.in. za wodę, kanalizacje, wywóz śmieci.

Wspólne dla domu i mieszkania są opłaty za prąd, gaz, podatek od nieruchomości.

Lokalizacja
Przytulny domek to przede wszystkim cisza, spokój i świeże powietrze. Nasza prywatna przestrzeń z dala od zgiełku zanieczyszczonego miasta. Należy jednak wziąć pod uwagę, że również z dala od pracy, często sklepu, szkoły, urzędów itd. Posiadanie samochodu jest niezbędne. Miejskie blokowiska są dobrze skomunikowane z centrum i innymi obszarami miasta, dojeżdża wiele linii tramwajowych oraz autobusów. Przejazd przez miasto samochodem w godzinach szczytu to korki, stracony czas i często nerwy. W okolicy nie brakuje supermarketów, aptek, szkół, przedszkoli itd. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie posadzimy sobie kwiatków, warzyw, nie zapalimy grilla, itd.

Przestrzeń
Dużo więcej przestrzeni - zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz mamy do dyspozycji w domu jednorodzinnym. Zaletą będzie dla tych którzy cenią sobie komfort i wygodę. Duży salon, łazienka, w której pomieścimy i wannę, i prysznic. Podwórko, na którym urządzimy prywatny plac zabaw dla dzieci, zerwiemy świeży owoc ze swojego drzewa. Mieszkania w blokach są przeważnie małe i ciasne. W starszych budynkach nie zawsze jest winda.  Nie ma potrzeby jednak grabić liści jesienią, kosić trawnika latem czy odśnieżać podjazdu zimą. 

Sąsiedzi
Dom daje poczucie niezależności i swobody. Nie jesteśmy narażeni na odgłosy "zza ściany" czy zalanie przez sąsiada i odwrotnie głośna muzyka czy płacz naszego dziecka nie będzie nikomu przeszkadzał. 
Trzeba jednak pamiętać, że niezależność oferowana przez dom też może mieć swoje wady np. w przypadku awarii prądu czy innych usterek jesteśmy bardziej zdani na siebie, a naprawa przez odpowiednie służby zazwyczaj trwa dłużej.

 

Jeśli masz więcej pytań, wątpliwości wyślij formularz kontaktowy lub zadzwoń chętnie odpowiem na Wasze pytania.

 

Daniel Pawłowski z Mobilne Centrum Kredytowe Finance

Copyright © 2024 Finance Pawłowski. Wszelkie prawa zastrzeżone. [design by GreenMouse]