Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie zaciągane w celu realizacji swojego marzenia jakim jest niewątpliwie własny kąt(dom, mieszkanie, działka na której powstanie nowy domu). Decyzję o budowie domu czy kupnie mieszkania najczęściej podejmujemy raz w życiu. Zaciągając kredyt hipoteczny trzeba wiedzieć, że każda rata składa się z części kapitałowej oraz odsetkowej.  Na kilkadziesiąt lat zaciągamy zobowiązanie, którego koszty często wynoszą kilkaset tysięcy złotych. Musimy mieć pełną świadomość tego jakie są również koszty około kredytowe, dlatego pierwszym rodzącym się pytaniem jest:

Co składa się na koszty kredytu hipotecznego?


Ile wyniesie wysokość prowizji za udzielenie kredytu i czy wliczona jest do kredytu czy musimy się liczyć z jednorazowym sporym wydatkiem? – Osobiście uważam, że nie ma potrzeby płacić dodatkowych pieniędzy do banku za udzielenie kredytu.


Ile wyniesie opłata za wycenę nieruchomości? W zależności od banku i nieruchomości jaką chcemy sfinansować np. lokal mieszkalny 420zł, a dom lub działka to już koszt 680zł wiele banków akceptuje wyceny swoich klientów, co w praktyce oznacza ograniczenie kosztów złożenia wniosku do paru banków. Dodatkowo mając w rękach wycenę czas procesowania wniosku jest zdecydowanie krótszy.


Jakich ubezpieczeń wymaga bank i ile kosztują? – Jeśli wymaga tego oferta. Zazwyczaj jest to ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. To drugie może być z dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego – wystarczy przedstawić swoją polisę oraz promesę na wskazany bank.

Czy w  związku  z zaciągnięciem kredytu trzeba skorzystać z dodatkowych produktów? – rachunek z wpływami, niekoniecznie z tytułu wynagrodzenia oraz produkty ubezpieczeniowe opisane wyżej.


A zatem w jaki sposób wyliczane jest oprocentowanie i ile wyniesie całkowity koszt kredytu?

Oprocentowanie może być zmienne lub stałe – o tym w osobnym artykule. CKK to całkowity koszt kredytu - wszystkie koszty związane z umową - odsetki, opłaty, prowizje, podatki i marże.


Czy istnieje możliwość wcześniejszego nadpłacenia lub całkowitej spłaty kredytu bez dodatkowych opłat? – np. w ING Bank Śląski S.A. nie ma opłaty za nadpłatę kredytu oraz wcześniejszą spłatę. W innych jest to uzależnione od okresu trwania umowy, wysokości nadpłaty.


Czy konieczny jest wkład własny a jeśli tak to w jakiej wysokości? – Rekomendowana wysokość wkładu własnego to 20% i nie ma wtedy dodatkowych ubezpieczeń i opłat z tym związanych. O ile oczywiście bank akceptuje niższy wkład własny.


Czy kredyt na budowę lub remont domu trzeba rozliczyć poprzez faktury? – zależy od banku, ING Bank Śląski S.A. jest bardzo elastyczny jeśli chodzi o swojego klienta – wymaga dziennika budowy, kosztorysu oraz oświadczenia klienta o wykonanych pracach.


Jednak najważniejszą pytaniem jest czy posiadamy zdolność kredytową, gdyż bez niej nie wystartujemy z kredytem hipotecznym. – Na to pytanie chętnie odpowiem – zapraszam do kontaktu celem obliczenia zdolności kredytowej, przedstawienia symulacji oraz przygotowania kompletu wymaganych dokumentów.

Copyright © 2024 Finance Pawłowski. Wszelkie prawa zastrzeżone. [design by GreenMouse]